O autorze
Karol Król – współzałożyciel Centrum Gospodarki Społecznościowej, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu i bloger na crowdfunding.pl. Wykłada i doradza w zakresie alternatywnych finansów, crowdsourcingu i zajmuje się organizacją finansowania dla przedsiębiorstw we wczesnych fazach rozwoju.

Jest autorem książki Crowdfunding. Od pomysłu do biznesu, dzięki społeczności, licznych publikacji branżowych i organizatorem cyklu konferencji Innowacje w finansowaniu MMŚP. Konsultant wielu firm i instytucji sektora publicznego, doradzał ponad 100 autorom kampanii finansowania społecznościowego.

Absolwent kierunku inwestycje kapitałowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W przeszłości zajmował się przedsięwzięciami z obszaru ICT oraz e-commerce. Jest mentorem AIP Business Link i współpracownikiem kilku organizacji pozarządowych.

Fundacja Centrum Gospodarki Społecznościowej wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce promując nowoczesne mechanizmy finansowania i rozwoju projektów biznesowych, społecznych i kulturalnych. Posiadamy unikalne doświadczenie, które wykorzystujemy w codziennej współpracy ze społeczeństwem, biznesem, nauką i administracją.

FB: fb.com/crowdfundingpl
twitter: @crowdfunding_pl
blog: crowdfunding.pl
strona: karolkrol.pl

Mity o finansowaniu społecznościowym

Crowdfunding w Polsce nabrał ogromnego rozpędu. Na ponad 20 platformach internetowych w każdym miesiącu prezentowane są niesamowite pomysły, które dzięki wsparciu finansowemu społeczności zostają realizowane. Od projektów podróżniczych, przez gry planszowe i książki, aż do wspierania sportowców, każdy może współuczestniczyć w realizacji marzeń i ambitnych planów. Nadal funkcjonują jednak szkodliwe mity i niedopowiedzenia, dlatego rozprawiamy się z najważniejszymi (i najbardziej szkodliwymi) z nich!

Mit 1: „To nielegalne”
Choć finansowanie społecznościowe nie jest wprost nazwane i uregulowane w polskim prawie, to jego stosowanie jest w pełni legalne w różnych modelach. Oczywiście, należy poddać się odpowiednim przepisom i spełnić obowiązki prawno-podatkowe, jeżeli występują w przypadku danego projektodawcy. Mamy jednak konkretne przepisy, które definiują jak taką formę finansowania stosować i nie ma obaw, że pojawi się kontrola. Przestrzegam jednak przed pełną samowolką, lepiej skontaktować się z nami lub właścicielami portali finansowania społecznościowego i rozstrzygnąć jak należy przygotować i rozliczyć projekt.

Mit 2: „Chodzi tylko o pieniądze”
Bardzo szkodliwe jest myślenie o finansowaniu społecznościowym jedynie jako źródle kapitału. Mechanizm ten opiera się na partycypacji internautów, a do tego potrzebne jest ich zaufanie. Wbrew opinii o tym, że Polacy nie lubią wspierać innych, wzbudzenie zaufania i wywołanie zainteresowania Twoim projektem nie jest bardzo trudne. Należy jednak pokazać pomysł i determinację do jego realizacji, a nie sprzedawać produkt. Choć aspekt kapitałowy jest istotny, to korzyści pozafinansowe nierzadko są od niego ważniejsze. Crowdfunding to pomysły, a dopiero w drugiej kolejności pieniądze.

Mit 3: „To łatwe” / „To trudne”
Podczas wielu szkoleń i warsztatów, które regularnie prowadzę niejednokrotnie spotykam się z tymi skrajnie odmiennymi opiniami. Prowadzenie kampanii finansowania społecznościowego wymaga wysiłku, zaangażowania i przede wszystkim czasu. Wiele osób zapomina, że „pieniądze same się nie zbiorą” i po opublikowaniu projektu przestają się nim zajmować. Ten brak zaangażowania jest bardzo widoczny i w większości przypadków kończy się śladową liczbą wpłat.


To realizacja przemyślanej strategii promocji stwarza ogromną szansę na przekonanie wspierających i zaangażowanie ich w realizację projektu. Świetny przykład stanowi projekt Ifi Ude (Ifi Ude: Księżniczka z wieży ciśnień) , która dzięki społeczności wydała debiutancką płytę, czy kampanii „Hejtoholik” (W jaki sposób pobito rekord polskiego crowdfoundingu i zebrano 600 tys. zł? Skrupulatnie zaplanowana akcja”) – aktualnego rekordu nieudziałowego finansowania społecznościowego w Polsce.

Mit 4: „Ktoś ukradnie mój pomysł”
Nikt jeszcze nie zarobił na genialnej idei zamkniętej na klucz w szufladzie. Ba, nawet nie zbliżył się do próby wprowadzenia jej w życie. Jeżeli projekt jest łatwy do powielenia, a jego twórca nie wnosi faktycznej wartości, to pomysł wcale nie jest tak genialny jak mu się wydaje. Zdecydowanie częściej można skorzystać wręcz na chwaleniu się swoim planem i to nie tylko korzystając z crowdfundingu, co pokazał założyciel firmy Social Wifi (Psychofani biznesu. Za 700 zł kupił miejsce w samolocie obok polskiego milionera, żeby pokazać mu swój biznes).

Oczywiście przedsięwzięcia opierające się na niezabezpieczonej własności niematerialnej lub nowatorskiej technologii mogą być narażone w przypadku przedwczesnej publikacji. Wtedy naturalnym krokiem jest rozpoczęcie procedury patentowej lub prezentacja docelowego produktu i jego funkcjonalności, a nie technologii która to umożliwia.

Bonus: „Jak to napisać i wyjaśnić?”
Finansowanie społecznościowe to powszechnie przyjęte w branży, mediach i publikacjach naukowych tłumaczenie angielskiego terminu crowdfunding. Składa się on z dwóch członów – słowa CROWD, oznaczającego tłum, grupę oraz FUNDING, czyli finansowanie. Etymologia tego słowa jest nieco bardziej skomplikowana i sporadycznie stosuje się inne tłumaczenia, w dodatku często pisane błędnie (w obu językach). Precyzyjną definicję można znaleźć w bazie wiedzy na stronie cgs.org.pl.

Karol Król

Fundacja Centrum Gospodarki Społecznościowej wspiera rozwój przedsiębiorczości w Polsce promując nowoczesne mechanizmy finansowania i rozwoju projektów biznesowych, społecznych i kulturalnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...